آقای ترانزیستور‌ درگذشت

باز هم یکی دیگر از افرادی که تأثیر به سزایی در زندگی ما داشته است درگذشت؛ نورمن برنارد‌کریم (Norman Bernard Krim). او یکی از افرادی است که در فراگیر‌شدن ترانزیستور نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است. برنارد كريم، در چهاردهم دسامبر سال 2011 در سن 98 سالگی، در خانه سالمندان، واقع در نيوتن ایالت ماساچوست دارفانی را وداع گفت.

نورمن برنارد‌کریم، در سوم ژوئن سال 1913 در منهتن به دنیا آمد و یکی از چهار فرزند آبراهام کریم، صاحب چندین رستوران‌کوچک به شمار‌مي‌آمد. او به کارهای فنی و دستکاری تجهیزات مختلف علاقه وافری داشت، به‌طوری که در سن 12 سالگی موتور‌ یخچال خانه را باز‌کرده، تعمیر‌ و سپس سر‌هم‌بندی کرده‌بود. پس از پایان تحصیلات دبیرستاني، در MIT پذیرفته شد و در همان سال اول تحصیل، یک مغز الکتریکی ساخت که مي‌توانست تصمیم‌هاي ساده­‌کودکانه‌اي بگیرد. وی پس از اتمام‌تحصیلات، در سال 1934 با حقوق 50 سنت برای هر ساعت کار، در شرکت ری‌تئون(Raytheon) استخدام شد و در سال 1961 وقتی معاون بخش نیمه‌هادی شرکت بود، آنجا را ترک كرد. پس از ترک‌ ری‌تئون، وی دو فروشگاه الکترونیکی را در بوستون که RadioShack نام داشتند، خرید، اما دو سال‌بعد و پس از تبدیل اين فروشگاه‌ها به زنجيره‌اي هفت‌تايي آن را به Tandy Corporation فروخت. فروشگاه‌هاي‌زنجیره‌ای RadioShack هم‌اکنون 7300 شعبه دارد. پس از آن وی تا سال 1997 به‌عنوان مشاور شرکت‌هاي‌ ری‌تئون و برخی دیگر شرکت‌ها فعالیت مي‌کرد.

برنارد‌کریم، فعالیت‌هاي چشم‌گیری در طول دوره ‌خدمتش در شرکت  ری‌تئون داشته و یکی از مهم‌ترین چهره‌ها در رشد فروشگاه‌هاي زنجیره‌ای RadioShack به ‌شمار‌مي‌آید.  با این حال، وی مخترع اصلی ترانزیستور نیست‌، چون ترانزیستور در سال 1947 و توسط دانشمندانی در آزمایشگاه‌های بل‌اختراع شده‌بود. وی فردی بود که پتانسیل بسیار‌بالای ترانزیستورها را درک‌کرد و شرکت خود را متقاعد‌كرد تا به تولید انبوه آن‌ها، به‌خصوص براي استفاده در تجهیزات کمک‌شنیداری کوچکی بپردازد که خود طراحی‌کرده بود. مجله‌تایمز در آن زمان (1953) در این‌باره نوشت: «این دستگاه کوچک که از یک تکه ژرمانیوم ساخته شده، از گیره کاغذ کوچک‌تر بوده و با یک دهم انرژی مورد‌نیاز کوچک‌ترین لامپ خلاء موجود‌ کار‌مي‌کند. اکنون، بیشتر ترانزیستورهای تولید شرکت  ری‌تئون در صنعت تجهیزات‌کمک شنیداری به‌کار‌مي‌روند.» اما اکنون تحولات بسیاری نسبت به روزهای اولیه توليد انبوه ترانزیستور روی داده و تنها در یک تراشه ساده کامپیوتری، به راحتی از 50 میلیون ترانزیستور استفاده‌مي‌شود. جک وارد، مدیر موزه آنلاین ترانزیستور‌مي‌گوید: «کریم نخستين فردی بود که ظرفيت بسیار بالای ترانزیستور را شناخت و باعث شد تا ری‌تئون برای نخستين‌بار به تولید انبوه آن بپردازد.»

با این‌که افراد بسياري كه ناتواني شنيداري داشتند، از این خدمت بزرگ نورمن برنارد‌کریم سود بردند، اما محصولاتی از ساخته‌هاي  ری‌تئون نیز وجود‌داشتند (CK722) که به دلیل ایجاد نویز بالا، قابلیت استفاده در تجهیزات شنیداری را نداشتند. در این وضعیت بود که کریم با مجله‌هاي معتبر و پر‌خواننده‌ای مانند پاپيولار ساينس و راديو الكترونيكس تماس‌گرفت و قابلیت‌هاي ترانزیستورهای این چنینی را به طرفداران سرگرمی‌هاي الکترونیکی معرفی کرد. نتیجه این کار، روی آوردن یک نسل کامل از نوجوانان تازه‌کار به سوی پروژه‌هاي خلاقانه الکترونیک بود که در هر گوشه و‌کناری، از آزمایشگاه‌هاي مجهز‌گرفته تا انباری‌خانه‌ها به فعالیت در این زمینه مي‌پرداختند. رادیوهای ترانزیستوری، تقویت‌کننده‌هاي‌گیتار، اسیلاتورهای‌پیشرفته و فلزیاب‌ها از محصولات این حرکت جالب و خلاقانه هستند. بسیاری از آن افراد، بعدها به مهندسانی تبدیل‌شدند که خدمات ارزنده‌ای به دنیا عرضه كردند. بر‌همین اساس، کریم را پدر CK722 و خلاقیت‌هاي پیاده‌سازی‌شده با آن مي‌دانند. كريم قبل از رونق بخشيدن به  ترانزیستور‌ها نیز خدمات بسیار ارزنده‌ای به صنعت الکترونیک و همچنین جامعه ناتوانان شنیداری ارائه کرده بود. از جمله این خدمات معرفی لامپ‌هاي خلاء بسیار کوچک برای دستگاه‌هاي باتری‌خور همراه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *