ايران دوباره از برلين جايزه گرفت

جایزه
جشنواره فيلم برلين هميشه براي سينماي ايران اهميت ويژه‌اي قائل بوده و از اين جشنواره زمستاني، سينماي ايران همواره جوايز زيادي دريافت كرده است؛ البته مهم‌ترين آنها سال گذشته بود كه اصغر فرهادي با فيلمش توانست شير طلايي (جايزه اصلي)‌ اين جشنواره را از آن خود كند.

امسال فيلم سينمايي «پذيرايي ساده» ساخته ماني حقيقي در اين جشنواره و در بخش تبليغاتي، برنده جايزه بهترين فيلم آسيايي شد. هفته گذشته كه ماني حقيقي همراه بازيگر فيلمش ترانه عليدوستي روزهاي آخر برگزاري جشنواره به برلين سفر كرده بود، اين جايزه را دريافت كرد. فيلم حضورهاي بين‌المللي خود را از برلين و با موفقيت آغاز كرده و براي حضور در چند جشنواره و مجامع بين‌المللي سينمايي ديگر هم دعوت شده است.

پذيرايي ساده، چهارمين فيلم بلند سينمايي حقيقي بعد از «آبادان»، «كارگران مشغول كارند» و «كنعان» است كه در جشنواره فيلم فجر هم نمايش موفقي داشت و در رشته‌هاي بهترين كارگرداني و بهترين بازيگر نقش اول زن نامزد دريافت سيمرغ بلورين شد. منتقدان و كارشناسان سينمايي هم از فيلم استقبال خوبي كردند و در فهرست‌هاي برگزيدگان نشريات تخصصي و غيرتخصصي در رتبه‌هاي بالاي جدول جا گرفت.

حقيقي در جشنواره فيلم فجر سي‌ام، سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني را دريافت كرد، اما نه براي اين فيلم، بلكه به خاطر ساخت مستند بلند «مهرجويي: كارنامه 40 ساله» كه در بخش مسابقه مستند حضور داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *