تلفن همراه، عضو جديد بدن

تلفن همراه، عضو جديد بدن

باز هم تلفن همراه‌تان را در خانه جا گذاشتید؟ اشكالی ندارد. می‌توانید مطمئن شوید كه دیگر هرگز آن را جا نخواهید گذاشت. چگونه؟ با قراردادن آن داخل بدن‌تان!

اگر واقعا این امكان وجود داشت، آیا دوست داشتید تلفن همراه‌تان عضوی دائمی از بدنتان شود؟ شاید فكر كنید فعلا برای پاسخ‌دادن به چنین پرسشی زود باشد. اما این‌طور نیست و بزودی باید به چنین پرسشی پاسخ دهید.

پژوهشگران یك شركت نرم‌افزاری در كانادا به بررسی این مساله پرداختند كه اگر وسایل الكترونیكی درون بافت بدن انسان قرار بگیرد، باز هم قابل استفاده است یا خیر. پاسخ به این پرسش «بله» است. این پژوهشگران یك دكمه، یك LED و یك حسگر لمسی را زیر پوست یك جسد قرار دادند و همه اینها بخوبی كار كردند. حتی این گروه پژوهشی توانست از طریق بلوتوث با این وسایل ارتباط برقرار كرده و نیز به صورت بی‌سیم آنها را شارژ كند.

این دستاورد در كنفرانس عوامل انسانی در سیستم‌های محاسباتی تگزاس به همگان معرفی شد. یكی از پژوهشگران این تیم در این كنفرانس گفت: «نكته مهمی كه به آن دست یافتیم این است كه امكان استفاده از این وسایل در زیر پوست هم وجود دارد.»

حال پرسش دیگری مطرح می‌شود؛ آیا مردم حاضرند وسیله‌ای الكترونیكی در درون بدنشان قرار بگیرد؟ حتی فكركردن به این مساله هم تا حدی ترسناك است. علاوه بر این، ممكن است وسیله كاشته‌شده درون بدن، درست كار نكند و نیاز باشد از بدن خارج شود یا این‌كه حتی ممكن است بافت اطراف خود را عفونی كند. البته امكان ایجاد جامعه‌ای تحت كنترل كه در آن از وسایل كاشته‌شده درون بدن برای ردیابی افراد استفاده شود هم چندان دور از ذهن نیست.

رسیدن به آینده‌ای كه در آن همچون فیلم‌های علمی ـ تخیلی، افراد علاوه بر اعضای طبیعی بدن، ارگان‌های عملكردی مصنوعی هم دارند، چندان هم دور از دسترس نیست. یك متخصص علم تشریح كه با این تیم پژوهشی همكاری می‌كند، می‌گوید خطر پزشكی چنین عفونت‌هایی را ‌باید پیش از این‌كه كاشت این وسایل در بدن انسان زنده انجام گیرد، به دقت بررسی كرد. كمااین‌كه تولیدكنندگان تجهیزات كاشتنی معمول (همانند لوله‌های بازكننده رگ‌های اطراف قلب) بخوبی توانسته‌اند با مشكل عفونت مقابله كنند.

بی‌شك استفاده از وسایل الكترونیكی كاشته‌شده در بدن مزایایی هم دارد. مزیت اول این است كه همیشه همراهتان است و آن را گم نمی‌كنید. فایده دیگر این است كه شكل ارتباط با وسایل الكترونیكی تغییر می‌كند. مثلا تلفن همراه هوشمند می‌تواند با ایجاد لرزش خفیف زیر پوست، همانند زنگ اخبار عمل كرده و وقت انجام كاری را به شما یادآوری كند.

اگر با خواندن این مطلب وحشت‌زده شده‌اید، جای تعجب ندارد. این واكنش در حال حاضر كاملا طبیعی است، ولی اگر مردم با این فناوری بیشتر آشنا شوند، از این وحشت كاسته می‌شود. مدت‌ها پیش حتی فكر استفاده از یك دستگاه به جای قلب انسان، غیرعادی قلمداد می‌شد. اما كاشت دستگاه تنظیم‌كننده ضربان قلب امروزه عادی شده است.

به‌طور كلی در دنیای امروز، مردم بیشتر به مساله وجود دستگاه‌هایی در بدن‌شان خو می‌گیرند. نظر مردم درباره این فناوری در 10 سال پیش تا امروز متفاوت است و بی‌شك در 10 سال آینده هم مردم به‌گونه‌ای دیگر در این باره نظر خواهند داد. با این حال، برخی از پژوهشگران بر این باورند كه جامعه بشری ‌باید معایب این فناوری از جمله قابلیت ردیابی افراد را بیشتر مدنظر قرار دهد.

یكی از این پژوهشگران می‌گوید: «می‌توان گفت امروزه مردم نمی‌توانند بدون تجهیزات زندگی كنند. احساسمان در مواقعی كه با تجهیزات با دیگران در ارتباط هستیم با وقتی كه این ارتباط را نداریم كاملا متفاوت است. با تلفن همراهمان به‌گونه‌ای زندگی می‌كنیم كه گویی بخشی از بدن‌مان است.»

اگر واقعا این‌گونه باشد، قراردادن تلفن همراه در بدن غیرطبیعی به نظر نخواهد آمد. شاید بدن، بهترین مكان برای چیزی باشد كه بشدت به آن نیازمندیم.

مترجم: صالح سپهری‌فر

منبع: newscientis

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *