سرمايه آلمانی در خدمت فيلم‌سازان روسی

فیلم سازان
صنعت سينماي روسيه كه در چند ماه اخير بر شدت فعاليت‌هاي بين‌المللي خود افزوده و تلاش وسيعي را براي توليد محصولات مشترك سينمايي با كشورهاي مختلف جهان آغاز كرده ـ در تازه‌ترين حركت خود در آلمان مستقر شده و فعاليت‌هاي مشتركي را با تهيه‌كنندگان صنعت سينماي اين كشور اروپايي به انجام مي‌رساند. مدتي قبل رسانه‌هاي گروهي هر دو كشور خبر تاسيس بنياد فيلم روسيه و آلمان را اعلام كردند و حالا خبر مي‌رسد اين بنياد در تدارك توليد چند پروژه مختلف سينمايي است.

خبرهاي رسيده از شهر برلين حكايت از آن مي‌كند كه اين بنياد روي توليد 5 پروژه سينمايي سرمايه‌گذاري مي‌كند. اين فيلم به وسيله هنرمندان سرشناس سينماي روسيه كارگرداني خواهد شد. براي شروع كار بنياد فيلم روسيه و آلمان يك كمك مالي 95 هزار يورويي را در اختيار فيلمسازان معتبري همچون آلكساندر سوكورف و آلكسي اوچتيل مي‌گذارد تا فيلم‌هاي جديد خود را جلوي دوربين ببرند.

مسوولان بنياد فيلم روسيه و آلمان مي‌گويند كمك مالي كه در اختيار آلكساندر سوكورف قرار مي‌گيرد حدود 15 هزار يوروست. سوكورف با اين پول فيلم «لوور تحت اشغال» را كارگرداني مي‌كند. اين درام اجتماعي حال و هوايي شبيه ساخته‌هاي شبه‌مستند قبلي فيلمساز دارد و مكاشفه‌اي در باب ارتباط بين هنر و قدرت است. فيلم سوكورف در روسيه و فرانسه فيلمبرداري مي‌شود و همان‌طور كه از نام آن پيداست، موزه لوور پاريس و گنجينه هنري داخل آن نقش مهمي در قصه فيلم ايفا مي‌كند.

سوكورف مي‌گويد: «قدرتمندان هميشه به دنياي هنر علاقه‌مند بوده و تلاش كرده‌اند آن را در خدمت برنامه‌ها و اهداف خود بگيرند. شما وقتي وارد يك موزه شده و به تماشاي آثار هنري داخل آن مي‌نشينيد، متوجه ارتباط مستقيم بين كارهاي هنري و نيروهاي طرفدار قدرت مي‌شويد. هنر هميشه جنبه‌اي اعتراضي داشته و آثار هنري به بررسي صادقانه حوادث تاريخي مي‌نشيند و گواهي براي رخدادهايي بوده كه در طول تاريخ رخ داده است.

سوكورف پيش از اين در فيلم مستند «آرك روسي» (2002)‌ نگاهي به تاريخ موزه معروف و قديمي هرميتاژ و آثار هنري آن داشته است. فيلم جديد اين فيلمساز كه حدود يك دهه پس از موفقيت بالاي انتقادي آرك روسي ساخته مي‌شود، بسيار شبيه همين فيلم و يادآور حال و هواي آن است. سوكورف پس از موفقيت خوب تازه‌ترين ساخته‌‌اش «فاوست» و استقبال منتقدان و داوران جشنواره فيلم ونيز به صورت يكي از مطرح‌ترين چهره‌هاي سينمايي قاره اروپا درآمده است. وي در يك دهه اخير با كارگرداني فيلم‌هايي مثل «آلكساندرا» و «پدر و پسر» به معروف‌ترين فيلمساز صنعت سينماي روسيه تبديل شده است.

آلكسي اوچتيل هم يك كمك مالي 20 هزار يورويي از بنياد فيلم روسيه و آلمان مي‌گيرد تا «سندرم استكهلم» را كارگرداني كند. تهيه‌كنندگان فيلم، اطلاعات زيادي درباره قصه و حال و هواي آن منتشر نكرده‌اند و قصد دارند آن را در سكوت خبري جلوي دوربين ببرند. اما منابع نزديك به اوچتيل مي‌گويند فيلم او يك درام اجتماعي است كه قصه‌اي معاصر دارد و با آن كه اين قصه در شهر مسكو اتفاق مي‌افتد، ولي حال و هوايي عمومي و بين‌المللي دارد.

اوچتيل مي‌گويد: «شما اين آدم‌ها را مي‌توانيد در هر نقطه‌اي از جهان پيدا كنيد و مشكلات كاراكترهاي اصلي فيلم، همان مشكلاتي است كه همه آدم‌هاي ديگر در قاره اروپا و بقيه نقاط جهان دارند.»

اين فيلمساز جوان، سال گذشته درام ضد‌جنگ «لبه» را روي پرده سينماها داشت كه محصول مشترك روسيه و آلمان بود. قصه روسي فيلم در آخرين روزهاي جنگ جهاني دوم در منطقه‌اي نزديك مرز 2 كشور روسيه و آلمان اتفاق مي‌افتد كه با استقبال منتقدان و تماشاگران آلماني روبه‌رو شد.

مسوولان بنياد فيلم روسيه و آلمان مي‌گويند فقط به دنبال حمايت مالي از فيلمسازان سرشناس سينماي روسيه نيستند و از هنرمندان جوان و ناشناخته اين كشور هم حمايت خواهند كرد. به همين دليل است كه كمدي درام اجتماعي «جنرال» به كارگرداني باكور باكورادزه، فيلمساز اهل گرجستان هم مي‌تواند از كمك مالي بنياد بهره‌مند شود. اين كمك مالي 20 هزار يورويي باعث مي‌شود باكورادزه بتواند فيلمي را كه مدت‌هاست در فكر ساخت آن است، كارگرداني كند. جنرال با نگاهي به فيلم معروف كلاسيك باستر كيتون به همين نام ساخته خواهد شد و فضاي آن به دوران انقلاب اكتبر روسيه در سال 1917 برمي‌گردد. رابطه يك كارگر خط آهن با يك قطار كوچك و اتفاقاتي كه به واسطه انقلاب در روسيه و گرجستان رخ مي‌دهد، محور اصلي قصه اين فيلم كمدي است. هنرمندان گرجي طبع و روحيه‌اي شوخ دارند و حتي فيلم‌هاي جدي‌شان هم از عنصر كمدي بي‌بهره نيست. در چنين اوضاع و احوالي، يك فيلم كمدي از يك فيلمساز گرجي مي‌تواند اوقات شادي را براي تماشاگران فيلم به وجود بياورد. باكورادزه مي‌گويد فيلم او يك شوخي لطيف با انقلاب سال 1917 شوروي سابق است كه كمونيست‌ها را به قدرت رساند.

فيلم‌هايي كه بنياد فيلم روسيه و آلمان تهيه مي‌كنند براي نمايش عمومي اواسط پاييز سال آينده آماده مي‌شوند. اين فيلم‌ها پس از شركت در چند جشنواره بين‌المللي به صورت همزمان در آلمان و روسيه اكران عمومي خواهد شد و پس از آن روانه پرده سينماهاي ديگر كشورهاي اروپايي و آمريكاي شمالي مي‌شود.

كيكاووس زياري

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *