فشار مضاعف خون بر بارداری

پره‌اكلامپسی، یا توكسمی، یا افزایش فشار خون حاملگی عارضه‌ای ا‌ست كه در دوران بارداری برخی خانم‌ها را به دردسر می‌اندازد و به طور عام به تشنج یا هر شرایطی اطلاق می‌شود كه سبب ایجاد تشنج در زنان باردار شود.

فشار مضاعف خون بر بارداری

متخصصان، فشار خون حاملگی را به چهار گروه تقسیم كرده‌اند: معمولی، مزمن، اضافه بر مزمن و گذرا. نشانه‌های آن در سه ماهه‌ سوم بارداری ظاهر و اغلب نیز چندی پس از زایمان برطرف می‌شود.

تظاهرات آن معمولا شكلی خفیف دارد و با افزایش آنزیم‌های كبدی، پلاكت كم، دفع پروتئین بیشتر در ادرار و تجزیه‌ خون جاری در رگ‌ها همراه است، اما شكل شدید آن هم ممكن است بروز كند.

اگرچه نشانه‌ قابل اعتمادی برای پی بردن به آن طی آزمایش‌ها در دسترس نیست، اما معمولا از نیمه‌ دوم حاملگی، پروتئین موجود در ادرار و مقدار فشار خون به گونه‌ای پیاپی بررسی و اندازه‌گیری می‌شود و اگر ادم یا تورم بخصوص در نواحی دست و صورت مادر مشاهده شود امكان ابتلا به پره‌اكلامپسی محتمل است.

در شكل خفیف مقدار فشار خون به 90/140 میلی‌متر جیوه می‌رسد و در بروز شدید آن تا بیش از 110/160 هم پیش خواهد رفت كه در این حالت خطرات دیگری چون سكته‌ مغزی، سلامت مادر را تهدید خواهد كرد.

گفته می‌شود اختلالاتی در عروق خونی غیرطبیعی جفت باعث و بانی پره‌اكلامپسی است ولی هنوز برخی متخصصان چنین گفته‌ای را سخنی مطمئن و قابل اثبات نمی‌دانند.

خطر وجود نوع خفیف آن گاهی با مشاهده‌ یك یا چند مشخصه‌ خاص در زنانی كه اولین حاملگی خود را طی می‌كنند، حدس زده می‌شود: فشار خون بالا، دیابت حاملگی، لوپوس یا دیابت قبل از حاملگی، دوقلوزایی، سابقه‌ قبلی در خانواده، بیماری كلیوی، حاملگی قبل از 20 سالگی یا بعد از 35 سالگی.

خطر نوع شدید نیز با فشار خون 110/160 همراه با سردرد طویل‌المدت و حالت تهوع، تاری یا دوبینی یا هر اختلالی در دید، كاهش دفع ادرار، اختلال‌های كبدی و… در بررسی‌های سونوگرافی از جنین هم رشد كند و اندك جنین مشهود بوده، مقدار مایع اطراف جنین در رحم كم می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *