قوانين فيزيك، راز وارونگی تصاوير در آينه را فاش می كند

راز وارونگی تصاوير در آينه

اگر نوشته‌ای را مقابل آینه قرار دهید، انعكاس تصویر این نوشته موجب می‌شود متن نوشته روی آینه به صورت وارونه جانبی به نمایش درآید، اما این تنها واژه‌ها و كلمات نیستند كه مقابل آینه به صورت وارونه به نمایش درمی‌آیند، بلكه انعكاس هر آنچه در مقابل آینه قرار می‌گیرد دارای ویژگی وارونگی جانبی است، اما ممكن است شما با آنچه گفته شد موافق نباشید؛ چراكه بر این باور هستید اگر درحالی كه در مقابل آینه ایستاده‌اید، دست راست‌تان را بالا ببرید، تصویری از خودتان را در آینه می‌بینید كه درست مانند خود شما دست راستش را بالا برده است، اما فكر می‌كنید واقعا همین‌طور است؟

اغلب افراد بین آنچه ریاضیدانان تحت عنوان انعكاس از آن نام می‌برند با آنچه از آن تعبیر می‌شود دچار اشتباه و سردرگمی می‌شوند. فرض كنید فردی مانند دوقلوی همسانتان در مقابل شما ایستاده است و هركاری كه شما انجام بدهید او نیز انجام دهد. شما دست راست‌تان را بلند می‌كنید او نیز دست راستش را بلند می‌كند. اگرچه او دست راستش را بلند كرده است، اما این دست راست، از دیدگاه شما در مقابل قسمت سمت چپ بدنتان قرار دارد.

در واقع این همان چیزی است كه ریاضیدانان تحت عنوان پدیده انعكاس از آن صحبت می‌كنند و با آنچه در علم فیزیك به عنوان انعكاس از آن صحبت می‌شود متفاوت است.

در حقیقت فردی كه مقابل شما قرار می‌گیرد، تصویری از شما در دنیای حقیقی است كه در موقعیتی متفاوت نسبت به شما قرار دارد؛ اما در دنیای فیزیك انعكاس مفهومی متفاوت است. وقتی مقابل آینه دست راست‌تان را بالا می‌برید در آینه چه می‌بینید؟

انعكاس تصویرتان در آینه دست راستش را بالا می‌برد یا دست چپش را؟

برای این‌كه دچار سردرگمی نشوید بهتر است در حالی كه این مطلب را می‌خوانید مقابل آینه بایستید. وقتی شما دست راست‌تان را بالا می‌برید، آنچه در آینه می‌بینید نیز نشان می‌دهد انعكاس تصویر شما در آینه به گونه‌ای است كه دست بالا آورد شده در تصویر نیز درست در مقابل همان دست‌تان قرار می‌گیرد كه بالا آورده‌اید.

آینه سطحی است كه می‌تواند نوری كه به سطح آن تابیده شده است را منعكس كند و به همین علت نه‌تنها كلمات، بلكه هر تصویری را با وارونگی جانبی به نمایش درمی‌آورد.

اگر تصور كنید فردی كه در آینه می‌بینید یك فرد حقیقی است، در این صورت باید بگوییم وقتی شما دست راست‌تان را بالا می‌آورید او بر خلاف شما و به عكس دست چپش را بالا می‌آورد و در این صورت می‌توان گفت ویژگی منحصر به فرد آینه وارونگی جانبی است. در حقیقت انعكاس تصاویر از سطح آینه موجب می‌شود هر آنچه در مقابل آینه قرار می‌گیرد به صورت وارونه به نمایش در آید.

مترجم: عاصفه اله‌وردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *