ليزر، سلاحی عليه چربيی های بدن

ليزر، سلاحي عليه چربي‌هاي بدن

اگر لاغری یا تناسب اندام، دغدغه شما هم هست و برای رسیدن به آن تحقیق كرده باشید، حتما با روش‌های مختلفی در این زمینه آشنا شده‌اید یا حتی ممكن است دوستان یا اقوامتان به شما راه‌هایی را كه خودشان امتحان كرده‌اند، توصیه كنند. برخی برای لاغرشدن دنبال راه‌های بی‌زحمت یا میانبر مثل قرص‌ها و كمربند‌های لاغری یا رژیم‌های سخت و غیراصولی می‌روند.

این مساله بخصوص در میان دخترهای نوجوان و جوان كه به زیبایی و ظاهر خود توجه زیادی می‌كنند و در رقابت سختی با همسالان خود هستند، بسیار شایع است كه به هیچ وجه علمی نیست و ما اصلا این روش‌ها را توصیه نمی‌كنیم زیرا آمارها نشان می‌دهد استفاده از این روش‌ها گاهی توانسته چنان عوارضی برجای بگذارد كه متاسفانه هرگز قابل جبران نیست، اما در مقابل این افراد، عده‌ای هستند كه از روش‌های اصولی و مورد تایید متخصصان برای خلاصی از چربی‌های زائد بهره می‌برند كه البته همه ما می‌دانیم بهترین و بی‌عارضه‌ترین روش برای حذف چربی‌های زائد و رسیدن به تناسب اندام و از همه مهم‌تر ارتقای سلامت، ورزش و رژیم غذایی مناسب زیر نظر پزشك متخصص است. اگرچه ممكن است برای رسیدن به نتیجه نهایی نیاز به صبر و حوصله و گذشت زمان باشد، اما ارزشش را دارد، البته برخی افراد با این‌كه وزن مناسبی هم دارند ولی به دلایل ژنتیك اندام متناسبی ندارند و در برخی مناطق بدنشان، برجستگی‌ها یا چربی‌های زائدی وجود دارد كه به هیچ طریقی نتوانسته‌اند آنها را از بین ببرند و دسته‌ دیگر، افرادی هستند كه با وجود گرفتن رژیم و انجام ورزش باز هم لاغر نمی‌شوند. در مورد این افراد ابتدا باید علت چاقی مشخص شود و درمان‌های لازم صورت گیرد و در عین حال باید دید ورزش و رژیم‌شان اصولی و صحیح بوده یا خیر؟ و بالاخره افرادی هستند كه به دلایلی، قادر به انجام ورزش یا گرفتن رژیم نیستند. اینجاست كه روش‌های جدید از بین بردن چربی می‌تواند به كمك این دسته از افراد بیاید.

آنچه در مرحله انتخاب نوع روش از بین بردن چربی‌های زائد دارای اهمیت است، توجه به میزان حجم چربی‌های زائد و نظر پزشك متخصص و انتظارات فرد است. یكی از این روش‌ها كه می‌توان به‌عنوان پیشرفته‌ترین تكنولوژی موجود در زمینه حذف چربی‌‌های زائد با كمترین عارضه از آن نام برد، تكنولوژی لیپولیز با استفاده از فناوری لیزر یا امواج ماوراء‌صوت است.

بهترین و بی‌عارضه‌ترین روش برای حذف چربی‌های زائد و رسیدن به تناسب اندام و ارتقای سلامت، ورزش و رژیم غذایی مناسب زیر نظر پزشك متخصص است.

با لیزر به جنگ چربی‌های اضافی بروید

واژه لیپولیز به معنای تخریب چربی است و در واقع تكنیكی است كه با استفاده از توانمندی‌های لیزر یا امواج ماوراء صوت برای از بین بردن چربی‌های اضافه بدن و تناسب اندام به كار می‌رود. این كار از طریق ایجاد شكاف‌های كوچكی در حد نیم سانتی‌متر روی پوست و تحت بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. برای انجام آن یك فیبر نوری، وارد بافت چربی بین پوست و غشاء عضلانی در نواحی مختلف شده و به كمك انرژی حرارتی لیزر یا امواج ماوراء صوت چربی را ذوب كرده و در واقع چربی جامد به مایع یا نیمه جامد تبدیل می‌شود. بنابراین چربی‌ها می‌توانند براحتی از همان شكاف‌های پوستی خارج شوند. البته مقداری از چربی زیر پوستی (حدود نیم تا یك سانتی‌متر) كه بستگی به ناحیه انجام شده دارد، به‌منظور حفاظت پوستی باید باقی می‌ماند. انتخاب نوع دستگاه به ناحیه مورد عمل و تجربه جراح برای به دست آوردن نتیجه بهتر بستگی دارد. برای نواحی ظریفی مانند غبغب، بازو و كشاله ران معمولا از لیزر لیپولیز استفاده می‌كنند. البته كاربرد لیزر لیپولیز تنها برای این نواحی نیست بلكه برای نواحی بزرگ‌تری مانند شكم یا پهلوها نیز كاربرد دارد كه این همان مهم‌ترین مزیت و ویژگی منحصر به فرد لیزر لیپولیز است. چنانچه عمل لیزر لیپولیز توسط جراح با تجربه صورت گیرد حتی می‌تواند مانند امواج ماوراء صوت (اولتراسونیك) با سرعت بالایی عمل كند، اما تجربه ثابت كرده استفاده از هر دو (لیزر و امواج ماوراء صوت) در یك مجموعه مطلوب‌تر خواهد بود و نتایج بهتری از عمل به دست می‌آید. بنابراین انتخاب نوع دستگاه (انجام عمل لیپولیز توسط لیزر یا امواج ماوراء صوت یا هر دو) بستگی به شرایط بیمار و ناحیه مورد نظر دارد.

انتخاب نوع درمان را به پزشك بسپارید

این‌كه برخی ادعا می‌كنند لیزر بهتر است و عوارض كمتری دارد یا بعكس روش اولتراسونیك روش مناسب‌تری است، باید گفت چنین ادعاهایی درست نیست واین قبیل ادعاها كاملا غلط و بی‌پایه و اساس است زیرا هر دو روش از نظر بی‌عارضه بودن مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و دارای تاییدیه وگواهی‌های بین‌المللی هستند. تنها عارضه‌ای كه عمل لیپولیز در هر دو روش می‌تواند برای بیمار ایجاد كند درد، تورم و شلی پوست است كه تمام این عوارض خفیف بوده و نیاز به درمان خاصی ندارند و به مرور برطرف می‌شود. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از عمل، تجربه جراح حرف اول را می‌زند. منظور از تبحر جراح این است كه وی قادر باشد چربی‌ها را تا حداكثر ممكن تخریب كند و در درجه بعدی حفاظت از پوست و غشای عضلانی یعنی عمق و سطح بخوبی انجام شود؛ یعنی نه پوست بسوزد و نه غشای عضلانی سوراخ شود. شاید یكی از مضراتی كه روش اولتراسونیك دارد، این باشد كه احتمال سوختگی پوست در این روش بیشتر از لیزر لیپولیز است، زیرا لیزر حداكثر تا 2 میلی‌متر از شعاع اطراف خودش را تخریب می‌كند. در صورتی كه اولتراسونیك تا 5/4 سانتی‌متری شعاع اطرافش را حرارت می‌دهد. البته این موضوع عارضه‌ای برای این روش به حساب نمی‌آید بلكه جراح با مراقبت و تجربه خود براحتی می‌تواند از بروز هر گونه سوختگی جلوگیری كند. از موارد دیگری كه در میزان موفقیت عمل، تاثیر زیادی دارد، میزان نزدیكی لیپولیز به پوست یا فاصله گرفتن از آن است زیرا اگر این فاصله درست انتخاب نشود، می‌تواند ناهمواری ایجاد كند. در واقع یك جراح با تجربه باید به حدی به پوست نزدیك شود كه نه چربی اضافه باقی بگذارد و نه پوست دچار چین و چروك شود یا بسوزد و دچار جمع‌شدگی و ناهمواری گردد. البته همان‌طور كه قبلا هم اشاره شد، باید باتوجه به محل مورد عمل نیم تا یك سانتی‌متر چربی زیر پوست به‌منظور محافظت پوستی و همچنین ایجاد سطح صاف و كاملا طبیعی در پوست باقی بماند و این مساله، هم در روش لیزر لیپولیز و هم در اولتراسونیك صادق است.

یكی از مزیت‌های دیگر لیپولیز این است كه نه‌تنها بعد از عمل احتمال به وجود آمدن شلی یا آویزان شدن پوست وجود ندارد بلكه به علت اثر امواج روی كلاژن‌ها، تحریك كلاژن‌سازی به‌وجود می‌آید و همین باعث می‌شود پوست جمع و سفت شود ولی در مواردی كه پوست شل باشد و محتوای كلاژن كم باشد، می‌توان با كمك لیزر بعد از عمل این مشكل را از بین برد البته همه اینها به توانایی‌های متخصص كارآزموده در انجام عمل بستگی دارد. در افرادی كه حجم بالایی از چربی‌های اضافه دارند و پوست افتاده مثلا در ناحیه شكم وجود دارد، می‌توان بدون جراحی باز و برش پوست اضافه كه می‌تواند با مخاطراتی همچون آمبولی و درد شدید بعد از عمل همراه باشد تنها با كمك اولتراسونیك و لیزر به نتایج بسیار عالی دست یافت. از طرفی، مزیتی كه امواج ماوراء صوت دارد، این است كه به‌دلیل اثر انتخابی ضربات تكانه‌ای امواج صوتی سلول‌ها كاملا تخلیه شده و قادر به تجمع دوباره نیستند. به همین دلیل در این روش احتمال برگشت دوباره چربی وجود ندارد.

 دغدغه‌های بعد از عمل

دغدغه‌هاي بعد از عمل

دوره نقاهت بعد از عمل لیپولیز حدود 7 ـ 5 روز است كه نیازی به بستری و استراحت كامل ندارد و بیمار می‌تواند به آهستگی راه برود و كارهای شخصی خود را انجام دهد اما یكی از پرسش‌های اصلی مراجعان این است كه بعد از عمل، درد و سوزش وجود دارد یا خیر؟ لازم است بدانید سوزش و درد و احساس كوفتگی بعد از عمل وجود دارد و كاملا طبیعی است، اما این مشكل با داروهای ضددرد كاملا قابل كنترل و برطرف شدن است، نتیجه نهایی عمل معمولا بعد از 16 ـ 12هفته مشخص می‌شود.

قبل از این مدت ممكن است تورم یا كبودی در نواحی لیپولیز شده دیده شود و شما را برای قضاوت به اشتباه بیندازد. اصلا نگران نباشید این تورم و كبودی‌ها خود به خود برطرف می‌شود و 6 ـ 4 سوراخی كه برای انجام لیپولیز در محل مورد عمل ایجاد شده با استفاده از كرم‌های ترمیم‌كننده كاملا برطرف خواهد شد. یكی از توصیه‌های پزشكان، استفاده از گن مخصوص خواهد بود. لازم است بدانید پوشیدن گن در طول این مدت ضروری است. شما پس از پشت‌سر گذاشتن 16 ـ 12 هفته می‌توانید نتیجه نهایی عمل خود را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *